2015. szeptember 13., vasárnap

Mi állhat a hiperaktivitás hátterében?


Ez a kérdés igen megosztó és elég nehéz is rá válaszolni.
Jómagam sok-sok cikket elolvastam, hogy rájöjjek nálunk mi válthatta ki, hát ha akkor könnyebben tudnék ellenszert is szerezni.

Sok helyen olvasom, sőt ezt majdnem minden cikkben, hogy az Anya a terhesség alatt ha iszik, dohányzik akkor elég nagy a valószínűsége. Illetve vizsgálatok alapján kiderült, hogy a hiperaktív gyerekek java részének az édesanyja ivott, cigizett.
Nos ez nálunk nem volt. Én a mai napig antialkoholista vagyok és a cigaretta szagától is már egyenesen felfordul a gyomrom.

Azt mondják, hogy akiből  hiperaktív gyerkőc lesz az az Édesanyja pocakjában is már meg sem állt, mozgott folyamatosan. Nálam ez is merő ellentétesen történt. Az utolsó hónapot kórházban kellett töltenem ahol minden nap figyelték mert félő volt, hogy valami baja lesz annyira nem mozgott.

Az viszont stimmel, hogy napközben nagyon hamar elhagyta az alvást. Alig pár hónapos volt amikor napközben már ki kellett vennem a kiságyból és a földön "ágyaztam" meg neki :)

Egy hasznos cikket találtam ma arra vonatkozólag, hogy hogyan is kezeljük a hiperaktív gyermekeket. Ha már diagnosztizálták gyerkőcödnél a hiperaktivitást akkor valószínűleg nem újdonság számodra, de minden esetre érdemes elolvasni.



Sokan, sokféle szempontból vizsgálja a hiperaktivitást, mely a gyermek környezetét is erősen megterhelheti.
Az ADHD vagyis a hiperkinetikus figyelemzavar kialakulására számos teória létezik, de a kutatások alapján megjelenésében az öröklődés közel 70%-ban figyelhető meg. Környezeti ártalmakként az anya dohányzása, alkohol fogyasztása szintén hat a zavar létrejöttében. Négyszer annyi kisfiú és családja szenved a tünetektől, mint kislány, a tapasztalatok alapján a lányok inkább a figyelemzavart mutatják, még a fiúkat inkább az impulzív, hiperaktív tünetek jellemzik. A viselkedészavarok nemcsak a családnak jelentenek komoly pszichés terhet, hanem a gyermekek is szenvednek a környezet folyamatos negatív visszajelzéseitől. A témát a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet szakembereinek, Dr. Süli Ágota pszichiáter, pszichoterapeuta és gyermekterapeuta, valamint Higi Vera pszichológus segítségével jártuk körbe.

Az ADHD tünetei már 5 éves kor előtt jelentkeznek. Sokszor az anyák már a terhességet is úgy jellemzik, hogy "soha nem pihent a baba a hasamban, állandóan boxolt, rúgkapált." A későbbi tünetek során is jellemző a fokozott mozgásigény, csecsemőkorban nyugtalanság, alvászavarok jelentkezhetnek, a babákat nehezen lehet megnyugtatni, sokat sírnak, keveset alszanak, ezért számtalan álmatlan éjszakát okoznak szüleiknek. 2-3 éves korba érve a környezet azt tapasztalja, hogy gyermeket egy percre sem lehet magára hagyni, mert örökmozgó, mindennek nekimegy, állandó veszélyes helyzeteket teremt maga körül, emellett nem eszik és nem alszik eleget. Óvodás korba lépve megmarad a hiperaktivitás, de mellette beilleszkedési problémák is megjelennek, ezért agresszív cselekedetek miatt gyakran kerül perifériára a gyermek. Később az iskolaérettségi vizsgálatoknál a koncentráció és a teljesítmény zavara tűnik elő. Általában az első iskolai évben kerül sor a diagnózis felállítására, mivel a gyermekek képtelenek az órai munkán részt venni, bekiabálnak, felugrálnak, zavarják a többieket a munkában.

A zavar mérséklődik serdülőkorban, de a figyelmetlenség, a kontroll hiánya a magatartásban, illetve az impulzív cselekedetek megmaradnak. Az iskolai megfelelés gyenge, sokszor a negatív énképük miatt deviáns csoportokhoz szegődnek és súlyos esetben, felnőttkorban antiszociális magatartás fejlődhet ki, illetve társadalmi beilleszkedési zavarok is megjelenhetnek.

Az impulzív, hiperaktív tünetcsoportba izgő-mozgó, állandóan mozgásban lévő gyermekek tartoznak, akiket egy percre sem lehet leállítani. Egyfolytában jár a kezük-lábuk, az órán felpattannak, nem tudnak végig ülni 45 percet. Belebeszélnek mások mondataiba, bekiabálnak az órán a tanár szavaiba. Gyakran folyamatosan beszélnek, nem lehet őket leállítani, ezért családjuk mellett társaik és pedagógusaik is nehezen tolerálhatják viselkedésüket.
"Súlyos esetben gyógyszeres kezelés válhat szükségessé, általában azonban pszichológus és gyógypedagógus összehangolt munkája is jelentősen mérsékelheti a tüneteket" - fejti ki a gyermekterapeuta szakember.
A viselkedészavarok kialakulását számos csoporton, többek között IVF (in vitro fertilizáció, lombik) kezelésben részt vett páciensek gyermekeinél is vizsgálták. Higi Vera szerint az IVF kezelés és a viselkedészavar közötti kapcsolatot vizsgáló kutatások eredményei ellentmondásosak, ezért további vizsgálatok lennének szükségesek. "A viselkedészavarok kialakulásának megelőzésében fontos a keretek tartása, vagyis például egy megszokott bioritmus biztosítása csecsemőkorban, és a későbbiek folyamán is. A kutatások szerint a sok éven át gyermekért küzdő szülők esetében felmerülhet, hogy nehezebben húzzák meg a határt a gyermekük számára. Ez bizonyos szempontból érthető, hiszen sokan olyan hosszú ideig vágytak arra, hogy szülővé váljanak, hogy talán még jobban igyekeznek mindent megadni gyermekük számára, és nehezebben mondanak nemet a kéréseikre. Ezért is fontos a meddőséggel küzdő párok pszichés felkészítése is, hiszen számos olyan harcot kell megvívniuk a gyermekük megfoganásáért, ami a természetes úton szülővé váló párok előtt ismeretlen"- tudhatjuk meg Higi Vera pszichológustól.
forrás:
http://www.babaszoba.hu/articles/kisgyerek/Mi_allhat_a_hiperaktivitas_hattereben?aid=20120906233005

Ha tetszik a blogom és szeretnél értesülni újabb írásokról, csatlakozz Facebook csoportomhoz:

<<Hiperaktív gyermekek>>

További szép napot!










Andi

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése